Mario Lombardo

Projekt graficzny do wystawy Nigdy więcej łączy rozmaite aspekty propagandy, począwszy od komunikatów stricte politycznych po wypowiedzi artystyczne, mające budować świadomość bieżących wydarzeń. Pozornie prostą i łatwą do przyswojenia pracę przenikają w rzeczywistości populistyczne manipulacje, cytaty i wytworne kłamstwa, nawiązujące zarówno do reklamy, jak i do sztuki.

Projekt składa się z trzech elementów: koloru, kroju pisma i ilustracji. Przesiąknięta krwawą czerwienią, czernią i spłowiałą, złamaną bielą paleta kolorystyczna tworzy początkowo surowe wrażenie. Zaprojektowany specjalnie na potrzeby pracy font Never Poster Grotesque zainspirowany został krojami pisma używanymi w radzieckich i nazistowskich plakatach od lat 20. do lat 40. XX wieku. Trzecim elementem jest wykonana na tablecie ilustracja ilustracja oddająca spojrzenie Picassa na społeczeństwo, począwszy od jego okresu kubistycznego.

Dwa główne wizerunki użyte w kampanii Nigdy więcej to stworzone przez Maria Lombarda trawestacje dwóch ikonicznych dzieł Picassa. Gołąbek pokoju przeistacza się w spadającego z nieba ptaka, a w Śnie twarz kobiety jest podzielona, co symbolizuje rodzinę rozdartą wybuchem. Wizualne przetworzenia zrealizowane przez Lombarda zainspirowane zostały polską wersją Guerniki Picassa, którą także oglądać można na wystawie.

Mario Lombardo (ur. 1972 w Rosario, Argentyna) jest projektantem graficznym. Studio BUREAU Mario Lombardo realizuje projekty druków oraz tworzy oprawy i typografię dla muzeów, marek modowych i wytwórni muzycznych. Lombardo jest autorem oprawy rozmaitych magazynów, takich jak „Numero Homme Berlin”, „Spex”, „Liebling” i „Sleek”. Odpowiadał także za całościową identyfikację wizualną 7. Berlin Biennale. Jest też założycielem i dyrektorem artystycznym luksusowej wytwórni perfum Atl Oblique. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Pokaż opis